  • LTC1734ES6-4.1#TRMPBF
LTC1734ES6-4.1#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1734ES6-4.1#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LTC1734ES6-4.1#TRMPBF
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
Battery Management ICs 6 Pins 1 Cell SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
LTC1734ES6-4.1#TRMPBF Overview
It is appropriate for the SOT-23-6 package. 6 pins are present on it. The voltage supply for this electric component should not be less than 4.55V volts. 8V voltage greater than 8V volts should be supplied to this electronic battery. A value of -40°C is required to activate this power management IC. At temperatures below 85°C, it is recommended that it be used. The output voltage of the electronic battery is 4.1V. Input voltages under 8V are available to power the electronic battery. If the input voltage is below 4.55V, the manage IC is suitable for use. Battery safety requires powering the battery below 700mA.
LTC1734ES6-4.1#TRMPBF Features
Available in SOT-23-6 Package
with 6 Pins
LTC1734ES6-4.1#TRMPBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LTC1734ES6-4.1#TRMPBF Battery Management ICs applications.
  • A/C power substations
  • Refrigerator
  • Service robotics
  • Industrial machines
  • UAV
  • Wireless charging
  • Solar and wind-generating plants
  • Lifts and cranes
  • Golf cars
  • Grid power infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
LTC1734ES6-4.1#TRMPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    8V
  • Min Supply Voltage
    4.55V
  • Voltage - Output
    4.1V
  • Min Input Voltage
    4.55V
  • Max Input Voltage
    8V
  • Nominal Input Voltage
    8V
  • Number of Cells
    1
  • Charge Current - Max
    700mA