  • LTC1731EMS8-4.2
LTC1731EMS8-4.2
advertisement
Manufacturer No:
LTC1731EMS8-4.2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LTC1731EMS8-4.2
Package:
MSOP
Purchasing and Inquiry
LTC1731EMS8-4.2 Overview
This package corresponds to MSOP. 8 pins are present on it. It comes in a case with a Bulk. Voltage must not drop below 4.5V volts to operate this part. It is recommended that the chip's supply voltage not exceed 12V volts. To activate this device, it should not be less than -40°C. A temperature below 85°C is recommended for its use. 4.2V is its output voltage. The chip input voltage can be powered under 12V. It is possible to run the device above 4.5V by lowering the input voltage.
LTC1731EMS8-4.2 Features
Available in MSOP Package
with 8 Pins
LTC1731EMS8-4.2 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LTC1731EMS8-4.2 Battery Management ICs applications.
  • xEV charging station (off-board charger)
  • Motor bikes
  • Service robotics
  • Non-road type vehicles
  • Refrigerator
  • Power tools
  • Scooters
  • Utility vehicles
  • Washing machine
  • Rear light with dynamic control
Step5Bar-code shipping tag
LTC1731EMS8-4.2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output
    4.2V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Max Input Voltage
    12V