  • LTC1729CS8-4.2#TRPBF
LTC1729CS8-4.2#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1729CS8-4.2#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC1729CS8-4.2#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
LTC1729 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Tape & Reel (TR) 8V 8 Terminals 8 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC1729CS8-4.2#TRPBF Overview
If you are looking for it in the Tape & Reel (TR) package, then you have found it.In order to make it more convenient, it has been included in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Mounting type is Surface Mount.Ensure reliable performance by setting the temperature to 0°C~70°C TA.A analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT has been used in the design of this device.If you use the base part number LTC1729, you can look for related parts.8 terminations are present.For the battery pack, it is 4.2V.It has a total of 8 pins on it.Currently, there are a total of 1 channels available for use in the application.Those devices that have a maximum supply voltage of 28V are recommended for use.It should be possible to run it from a 8V battery it should be able to run at all times.
LTC1729CS8-4.2#TRPBF Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
LTC1729CS8-4.2#TRPBF Applications
  • Laptops
  • Modern LA
  • Wireless power
  • Portable medical equipment
  • GPS portable devices
  • High end, feature-rich consumer
  • Tablets
  • Various chargers
  • Drone
  • Forklift
Step5Bar-code shipping tag
LTC1729CS8-4.2#TRPBF
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LTC1729
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
  • Voltage - Supply (Max)
    28V
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA