  • LTC1474CS8-3.3#PBF
LTC1474CS8-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1474CS8-3.3#PBF
HK JDW NO:
84-LTC1474CS8-3.3#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
8 Terminals 3V 8-Pin LTC1474 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 750mA Switch 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 28
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LTC1474CS8-3.3#PBF
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Base Part Number
    LTC1474
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    92 %
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    750mA Switch
  • Topology
    Buck, Buck-Boost, SEPIC
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm