  • LTC1148CN-3.3#PBF
LTC1148CN-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1148CN-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1148CN-3.3#PBF
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LTC1148CN-3.3#PBF
Description:
14 Terminals 3.5V~20V LTC1148 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Up to 250kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC1148CN-3.3#PBF Overview
It comes in a 14-DIP (0.300, 7.62mm) package, so switching controller can be used for most applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. An enclosure of Tube is used to package the PMIC. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 3.5V~20V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Work well in dc switchers with a 0°C~70°C TA. A switching controller such as this can switch at a value of Up to 250kHz . A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. The dcdc regulator features Current Limit, Enable for efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. 14 terminations with a variety of function. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include CONSTANT OFF TIME. A DC switcher's nominal voltage of 10V is input. LTC1148 can be searched for other relevant dc to dc converter ics. Switching converter type is specifically Switching Regulator or Controllers. An input voltage of 4V is the minimum required for the dc dc voltage regulator. Statistically, DC regulator outputs 3.3V volts. The output value is set to the greatest value of 0.05A.
LTC1148CN-3.3#PBF Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: Up to 250kHz
Current Limit, Enable
CONSTANT OFF TIME
LTC1148CN-3.3#PBF Applications
  • Special machining machine tools
  • CNC system
  • Computer monitoring equipment of building
  • Electric heating, lighting
  • Production lines
  • Correction machines
  • Surface processing equipment
  • Smoke exhaust equipment
  • PSRR circuits
  • Program control systems
Step5Bar-code shipping tag
LTC1148CN-3.3#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LTC1148
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.5V~20V
  • Control Features
    Current Limit, Enable
  • Input Voltage (Min)
    4V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    Up to 250kHz
  • Control Technique
    CONSTANT OFF TIME
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Clock Sync
    No
  • Height Seated (Max)
    3.937mm
  • Width
    7.62mm