  • LTC1147LCS8-3.3#TRPBF
LTC1147LCS8-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1147LCS8-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC1147LCS8-3.3#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
8 Terminals 3.5V~14V LTC1147 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC1147LCS8-3.3#TRPBF Overview
In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, the switching controller meets most application requirements. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. dc control's supply and operating voltages are 3.5V~14V. Suitable for working in an dc switcher that has a 0°C~70°C TA. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Current Limit, Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. There are a DUAL terminal on the switching converters. A variety of terminations with 8 of dc switching. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are CONSTANT OFF TIME. It is inputted with a DC switcher's voltage of 10V. Searching "LTC1147" will return other relevant dc to dc converter ics. Specially, switching converter corresponds to type Switching Regulator or Controllers. 3.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.3V. This switching controller can switch at a frequency of 400kHz.
LTC1147LCS8-3.3#TRPBF Features
Transistor Driver Outputs
Current Limit, Enable
CONSTANT OFF TIME
LTC1147LCS8-3.3#TRPBF Applications
  • Household control circuits
  • Sensitive electronic devices
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Laboratories
  • Planers
  • Flaw detection equipment
  • Photovoltaic power
  • Terrestrial set-top boxes
  • CNC system
  • Hydraulic presses
Step5Bar-code shipping tag
LTC1147LCS8-3.3#TRPBF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1147
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.5V~14V
  • Control Features
    Current Limit, Enable
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    CONSTANT OFF TIME
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Switching Frequency-Max
    400kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm