  • LT3650IMSE-4.1#TRPBF
LT3650IMSE-4.1#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3650IMSE-4.1#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT3650IMSE-4.1#TRPBF
Package:
SOP
Description:
Battery Management ICs 12 Pins 1 Cell SOP
Purchasing and Inquiry
LT3650IMSE-4.1#TRPBF Overview
It is appropriate for the SOP package. 12 pins are attached to it. The smart tools battery is packaged in a Tape and Reel case. Supply voltage should not fall below 4.75V volts for this electric component. Ensure that the power management IC's supply voltage does not exceed 32V volts. In order for this system battery to be activated, its value cannot be less than 0. A temperature below 85°C is recommended for its use. The voltage at its output is 4.1V. Input voltage under 32V is available for powering the chip. There is 4.75V problem operating the manage IC below 4.75V voltage. It is recommended not to power the battery below 2A for battery safety.
LT3650IMSE-4.1#TRPBF Features
Available in SOP Package
with 12 Pins
LT3650IMSE-4.1#TRPBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LT3650IMSE-4.1#TRPBF Battery Management ICs applications.
  • ADAS camera system
  • ADAS sonar
  • Ventilator
  • Garbage compressors
  • On-board battery charger
  • ADAS ECU
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
  • Power tools
  • Hybrid electric vehicles
  • Weather stations
Step5Bar-code shipping tag
LT3650IMSE-4.1#TRPBF
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    SOP
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    32V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Voltage - Output
    4.1V
  • Min Input Voltage
    4.75V
  • Max Input Voltage
    32V
  • Charge Current - Max
    2A