  • LT3650EDD-4.1#PBF
LT3650EDD-4.1#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3650EDD-4.1#PBF
HK JDW NO:
471-LT3650EDD-4.1#PBF
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LT3650EDD-4.1#PBF
Description:
Constant - Programmable LT3650 12-WFDFN Exposed Pad Tube 12 Terminals 12 Pin
Purchasing and Inquiry
LT3650EDD-4.1#PBF Overview
There is a package called Tube that contains this item.It can be found in package 12-WFDFN Exposed Pad.A Surface Mount mounting type is assigned to the device.It is best to set the temperature to -40°C~85°C TA in order to prevent the system from overheating.It uses an analog integrated circuit of type BATTERY CHARGE CONTROLLER.Providing Constant - Programmable current to the device is the only way to charge it.If you use the base part number LT3650, you can look for related parts.It is possible to find a total of 12 terminations.There are 12 pins on the circuit board.In addition to Timer, there are several other programmable options.According to the specifications, it should be rated at 2A when charging at maximum power.In order for the product to be functional, it requires that you connect the 12 pins according to the instructions.An input voltage that is equal to 32V can be applied to it without any problem.When the output voltage is 4.1V, high efficiency is possible.The device can operate at a voltage of 4.75V as low as possible.It is mounted in the manner of Surface Mount.There is a minimum input voltage of 4.75V volts.A 20V input voltage is applied to the device.This device can accept up to 32V volts of input voltage.
LT3650EDD-4.1#PBF Features
12-WFDFN Exposed Pad package
LT3650EDD-4.1#PBF Applications
  • Laptops
  • Home appliances
  • Wireless headphones
  • Remote control toys
  • Automotive/electrical vehicle
  • Forklift
  • Ruggedized notebooks/tablet computers
  • Fleet management
  • Model aircraft
  • Battery backup applications
Step5Bar-code shipping tag
LT3650EDD-4.1#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    12-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.45mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3650
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    4.1V
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Max Supply Voltage
    32V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Min Input Voltage
    4.75V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Max Input Voltage
    32V
  • Nominal Input Voltage
    32V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Programmable Features
    Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    2A
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm