  • LT1110CS8-12#TRPBF
LT1110CS8-12#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1110CS8-12#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1110CS8-12#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
1V LT1110 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 70kHz Tape & Reel (TR) 1.5A Switch 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5358
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT1110CS8-12#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LT1110
  • Function
    Step-Up, Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    1V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck, Boost
  • Frequency - Switching
    70kHz