  • LT1108CN8-12#PBF
LT1108CN8-12#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1108CN8-12#PBF
HK JDW NO:
84-LT1108CN8-12#PBF
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LT1108CN8-12#PBF
Description:
8 Terminals 2V LT1108 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 19kHz Tube 1.5A Switch 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 14831
Step5Bar-code shipping tag
LT1108CN8-12#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LT1108
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Function
    Step-Up, Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    1.5A Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck, Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    19kHz
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Length
    9.78mm
  • Height Seated (Max)
    4.445mm
  • Width
    7.62mm