  • LSAW-2C-12B
LSAW-2C-12B
advertisement
Manufacturer No:
LSAW-2C-12B
HK JDW NO:
790-LSAW-2C-12B
Package:
Datasheet:
LSAW-2C-12B
Description:
Low Signal Relays - PCB 12V 2A 2Form C(DPDT) 2 CO
Step5Bar-code shipping tag
LSAW-2C-12B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    LS, CII
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin, PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    26.5V
  • Depth
    10.4mm
  • Reference Standard
    MIL-R-39016/45
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    HERMETICALLY SEALED
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Current Rating
    2A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Coil Resistance
    254Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@115VAC
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    28VDC - Nom
  • Coil Current
    47.2mA
  • Release Time
    7 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@28VDC
  • Must Operate Voltage
    6.5VDC
  • Power Consumption
    567mW
  • Coil Power
    567mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    115V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • VSWR
    1.32
  • Seal Rating
    Sealed - Hermetically
  • Insertion Loss (Max)
    0.6 dB
  • Switching Time
    7 ms
  • Isolation Max
    45 dB
  • Height
    10.4mm
  • Length
    20.57mm
  • Width
    20.65mm