  • LQM18NN1R5K00D
LQM18NN1R5K00D
advertisement
Manufacturer No:
LQM18NN1R5K00D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQM18NN1R5K00D
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
LQM18NN1R5K00D
Description:
FIXED IND 1.5UH 25MA 800 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQM18NN1R5K00D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQM18
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Resistance
    800mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    950μm
  • Current Rating
    25mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    800mOhm Max
  • Max DC Current
    25mA
  • Frequency - Self Resonant
    60MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 10MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Q Factor
    35
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    25mA
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm