  • LQH88PN1R5N38L
LQH88PN1R5N38L
advertisement
Manufacturer No:
LQH88PN1R5N38L
HK JDW NO:
535-LQH88PN1R5N38L
Package:
3131 (8080 Metric)
Datasheet:
LQH88PN1R5N38L
Description:
Quantity:
In Stock : 26598
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
LQH88PN1R5N38L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3131 (8080 Metric)
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQH88
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    8mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
    1
  • Depth
    8.2mm
  • Current Rating
    7.1A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    8080
  • Case Code (Imperial)
    3131
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    8mOhm
  • Max DC Current
    7.1A
  • Frequency - Self Resonant
    60MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    8.5A
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    7.1A
  • RMS Current (Irms)
    7.1A
  • Series Resistance
    8mOhm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.80mm