  • LPX821M200C7P3
LPX821M200C7P3
advertisement
Manufacturer No:
LPX821M200C7P3
HK JDW NO:
192-LPX821M200C7P3
Datasheet:
LPX821M200C7P3
Description:
LPX 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LPX821M200C7P3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    243mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm