  • LPX391M400H5P3
LPX391M400H5P3
advertisement
Manufacturer No:
LPX391M400H5P3
HK JDW NO:
192-LPX391M400H5P3
Datasheet:
LPX391M400H5P3
Description:
LPX 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LPX391M400H5P3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    510mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.18491mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.16A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm