  • LPW103M1VO45V-W
LPW103M1VO45V-W
advertisement
Manufacturer No:
LPW103M1VO45V-W
HK JDW NO:
192-LPW103M1VO45V-W
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LPW103M1VO45V-W
Description:
LPW 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.41A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LPW103M1VO45V-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LPW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    58mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    3.41A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.43
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.41A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.751A @ 100kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm