  • LPC1764FBD100
LPC1764FBD100
advertisement
Manufacturer No:
LPC1764FBD100
HK JDW NO:
318-LPC1764FBD100
Package:
LQFP
Datasheet:
LPC1764FBD100
Description:
Microcontroller 100 Pin 100MHz 3.3V LQFP
Purchasing and Inquiry
LPC1764FBD100 Overview
Packaged in a LQFP format. There are 70 I/Os on the Microcontroller. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. Microcontroller is known that the chip has 100 terminations in total. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. 128kB memory size belongs to the Chip part. In the case of 100MHz frequency operation, it can perform efficiently. Located on the chip are 100 pins. It is equipped with 4 timers and counters. 100 pins are counted on this board. The device is embedded with ARM7 CPU family. It has a total of 8 ADC channels. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 6 channels.
LPC1764FBD100 Features
LQFP package
Microcontrollers subcategory
Minimum temperature of -40°C
LPC1764FBD100 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale LPC1764FBD100 Microcontroller applications.
  • Smoke alarms
  • ECG machine
  • Kindle
  • Gas monitoring systems
  • DCS control intelligent sensor
  • Industrial instrumentation devices
  • Plant factories
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Removable disks
  • Walkie talkies
Step5Bar-code shipping tag
LPC1764FBD100
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.4V