  • LM3S2776-IQR50-A0
LM3S2776-IQR50-A0
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2776-IQR50-A0
HK JDW NO:
815-LM3S2776-IQR50-A0
Package:
64-LQFP
Datasheet:
LM3S2776-IQR50-A0
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2776 64 Pin 50MHz 2.5V 64-LQFP
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2776-IQR50-A0
    Select All
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Number of DMA Channels
    1
  • Height
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S2776
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V