  • LP8345IDTX-3.3/NOPB
LP8345IDTX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP8345IDTX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP8345IDTX-3.3/NOPB
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Fixed 2.285mm LP8345 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 13226
Step5Bar-code shipping tag
LP8345IDTX-3.3/NOPB
  • Number of Terminations
    2
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    2.285mm
  • Base Part Number
    LP8345
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.27V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Length
    6.58mm
  • Height Seated (Max)
    2.38mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C