  • LP8340ILDX-2.5
LP8340ILDX-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP8340ILDX-2.5
HK JDW NO:
815-LP8340ILDX-2.5
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Fixed 0.95mm LP8340 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5926
Step5Bar-code shipping tag
LP8340ILDX-2.5
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LP8340
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-XDSO-N6
  • Current - Supply (Max)
    170μA
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Current - Output
    1A
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    670mV
  • Length
    3.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2.92mm