  • LP8340CDTX-3.3/NOPB
LP8340CDTX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP8340CDTX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP8340CDTX-3.3/NOPB
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Fixed 2.285mm LP8340 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 5006
Step5Bar-code shipping tag
LP8340CDTX-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.285mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP8340
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    170μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    540mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.54V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Length
    6.58mm