  • LP5990UM-1.8/NOPB
LP5990UM-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5990UM-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5990UM-1.8/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP5990 PMIC 4-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 7074
Step5Bar-code shipping tag
LP5990UM-1.8/NOPB
  • Package / Case
    4-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LP5990
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Control Features
    Enable
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    75μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 200mA
  • PSRR
    55dB (10kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV