  • LP5952TLX-0.7/NOPB
LP5952TLX-0.7/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5952TLX-0.7/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP5952TLX-0.7/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP5952 PMIC 5 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 10516
Step5Bar-code shipping tag
LP5952TLX-0.7/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP5952
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    4.5V
  • Output Voltage
    700mV
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    350mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    28μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    0.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.7V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    700mV
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 350mA
  • PSRR
    80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    88mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.088V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Width
    0.96mm