  • LP5952LC-1.2
LP5952LC-1.2
advertisement
Manufacturer No:
LP5952LC-1.2
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP5952LC-1.2
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.5mm LP5952 PMIC 6 6-UFDFN
Quantity:
In Stock : 3615
Step5Bar-code shipping tag
LP5952LC-1.2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP5952
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    4.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    350mA
  • Quiescent Current
    61μA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Input Voltage (Min)
    0.7V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    28μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 350mA
  • PSRR
    80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    128mV
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm