  • LP5951MF-1.3
LP5951MF-1.3
advertisement
Manufacturer No:
LP5951MF-1.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP5951MF-1.3
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP5951 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 1840
Step5Bar-code shipping tag
LP5951MF-1.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP5951
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    70μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    1.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    55μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    1.3V
  • Output Voltage 1
    1.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.02mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.6mm