  • LP5912Q1.5DRVTQ1
LP5912Q1.5DRVTQ1
advertisement
Manufacturer No:
LP5912Q1.5DRVTQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP5912Q1.5DRVTQ1
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable, Power Good, Soft Start Fixed LP5912 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7454
Step5Bar-code shipping tag
LP5912Q1.5DRVTQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP5912
  • Current - Supply (Max)
    600μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    30μA
  • Control Features
    Enable, Power Good, Soft Start
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • PSRR
    80dB ~ 40db (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Output Voltage1-Max
    3.3V
  • Output Voltage1-Min
    0.9V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Height
    800μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm