  • LP5907SNX-2.85/NOPB
LP5907SNX-2.85/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5907SNX-2.85/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5907SNX-2.85/NOPB
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm Gold LP5907 PMIC 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10450
Step5Bar-code shipping tag
LP5907SNX-2.85/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Position
    DUAL
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP5907
  • Current - Supply (Max)
    425μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Max Output Current
    250mA
  • Quiescent Current
    250μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    25μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 250mA
  • PSRR
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.05V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    82dB
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm
  • Width
    1mm