  • LP5907SNX-2.7/NOPB
LP5907SNX-2.7/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5907SNX-2.7/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP5907SNX-2.7/NOPB
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm LP5907 PMIC 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6446
Step5Bar-code shipping tag
LP5907SNX-2.7/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP5907
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    425μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    25μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 250mA
  • PSRR
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.05V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    82dB
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm
  • Width
    1mm