  • LP5907QMFX-2.5Q1
LP5907QMFX-2.5Q1
advertisement
Manufacturer No:
LP5907QMFX-2.5Q1
HK JDW NO:
815-LP5907QMFX-2.5Q1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP5907 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 26151
Step5Bar-code shipping tag
LP5907QMFX-2.5Q1
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LP5907
  • Current - Supply (Max)
    425μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Quiescent Current
    425μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Current - Quiescent (Iq)
    25μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 250mA
  • PSRR
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    50mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.05V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm