  • LP5900TLX-2.8/NOPB
LP5900TLX-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5900TLX-2.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5900TLX-2.8/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.5mm LP5900 PMIC 4 4-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 44156
Step5Bar-code shipping tag
LP5900TLX-2.8/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP5900
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    230μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA
  • PSRR
    85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.08V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    675μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.3mm