  • LP5900SD-2.2
LP5900SD-2.2
advertisement
Manufacturer No:
LP5900SD-2.2
HK JDW NO:
815-LP5900SD-2.2
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP5900 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9241
Step5Bar-code shipping tag
LP5900SD-2.2
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Output Voltage
    2.2V
  • Max Output Current
    150mA
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Quiescent Current
    25μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    2.2V
  • Output Voltage 1
    2.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA
  • PSRR
    85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.08V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Nominal Output Voltage
    2.2V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    800μm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    2.5mm