  • LP3995ITLX-1.5/NOPB
LP3995ITLX-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3995ITLX-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3995ITLX-1.5/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3995 PMIC 5 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 24951
Step5Bar-code shipping tag
LP3995ITLX-1.5/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP3995
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    200μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    675μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.2mm