  • LP3995ILDX-1.8/NOPB
LP3995ILDX-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3995ILDX-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3995ILDX-1.8/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed 0.95mm LP3995 PMIC 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12524
Step5Bar-code shipping tag
LP3995ILDX-1.8/NOPB
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3995
  • Current - Supply (Max)
    200μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    3.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2.92mm