  • LP3995ILD-1.5/NOPB
LP3995ILD-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3995ILD-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3995ILD-1.5/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed 0.95mm LP3995 PMIC 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4196
Step5Bar-code shipping tag
LP3995ILD-1.5/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LP3995
  • Current - Supply (Max)
    200μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Height
    800μm
  • Length
    3.29mm
  • Width
    2.92mm