  • LP3991TLX-1.2/NOPB
LP3991TLX-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3991TLX-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3991TLX-1.2/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Description:
Enable Fixed 0.5mm LP3991 PMIC 4-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 3209
Step5Bar-code shipping tag
LP3991TLX-1.2/NOPB
    Select All
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP3991
  • Current - Supply (Max)
    225μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    4V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.65V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 300mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    75mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.075V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    675μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    675μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    4-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C