  • LP3991TLX-1.2
LP3991TLX-1.2
advertisement
Manufacturer No:
LP3991TLX-1.2
HK JDW NO:
815-LP3991TLX-1.2
Description:
Fixed 0.5mm PMIC 4
Quantity:
In Stock : 17830
Step5Bar-code shipping tag
LP3991TLX-1.2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    4
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Min Input Voltage
    1.65V
  • Max Input Voltage
    4V
  • Height Seated (Max)
    0.675mm
  • Width
    0.963mm