  • LP3990MF-1.8/NOPB
LP3990MF-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3990MF-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3990MF-1.8/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed Tin LP3990 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 55
Step5Bar-code shipping tag
LP3990MF-1.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP3990
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    120μA
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    80μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 150mA
  • PSRR
    55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm