  • LP3988IMFX-3.3
LP3988IMFX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP3988IMFX-3.3
HK JDW NO:
815-LP3988IMFX-3.3
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 5 SOT-23-5
Quantity:
In Stock : 78563
Step5Bar-code shipping tag
LP3988IMFX-3.3
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    250mW
  • Quiescent Current
    120μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Length
    2.92mm