  • LP3987IBL-2.8/NOPB
LP3987IBL-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3987IBL-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3987IBL-2.8/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Description:
Enable Fixed LP3987 PMIC 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 10432
Step5Bar-code shipping tag
LP3987IBL-2.8/NOPB
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Power Dissipation
    392mW
  • Base Part Number
    LP3987
  • Current - Supply (Max)
    200μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    120μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    50dB ~ 10dB (10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV