  • LP3986TLX285285/NOPB
LP3986TLX285285/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3986TLX285285/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3986TLX285285/NOPB
Package:
8-WFBGA, DSBGA
Description:
Enable Fixed 0.5mm LP3986 PMIC 8 8-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 1030
Step5Bar-code shipping tag
LP3986TLX285285/NOPB
    Select All
  • Current - Quiescent (Iq)
    130μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    300mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Output Voltage 2
    2.85V
  • Height
    675μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    675μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    8-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP3986
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    320μA
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.85V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    130μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    2.7V