  • LP3985ITLX-2.5/NOPB
LP3985ITLX-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3985ITLX-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3985ITLX-2.5/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3985 PMIC 5 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 2614
Step5Bar-code shipping tag
LP3985ITLX-2.5/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    244mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP3985
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    244mW
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    675μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.2mm