  • LP3985IM5-4.7
LP3985IM5-4.7
advertisement
Manufacturer No:
LP3985IM5-4.7
HK JDW NO:
815-LP3985IM5-4.7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP3985IM5-4.7
Description:
Enable Fixed LP3985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 6104
Step5Bar-code shipping tag
LP3985IM5-4.7
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Current Rating
    150A
  • Base Part Number
    LP3985
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    4.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    85μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    4.7V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    300mA
  • Length
    2.9mm