  • LP3985IBP-3.2
LP3985IBP-3.2
advertisement
Manufacturer No:
LP3985IBP-3.2
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3985IBP-3.2
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LP3985IBP-3.2
Description:
Enable Fixed LP3985 PMIC 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 11795
Step5Bar-code shipping tag
LP3985IBP-3.2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3985
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.2V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    300mA