  • LP3985IBP-2.5
LP3985IBP-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP3985IBP-2.5
HK JDW NO:
815-LP3985IBP-2.5
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LP3985IBP-2.5
Description:
Enable Fixed LP3985 PMIC 5 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 9935
Step5Bar-code shipping tag
LP3985IBP-2.5
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3985
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
    Positive
  • Power Dissipation
    244mW
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    250μA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    300mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %