  • LP3984ITP-3.1/NOPB
LP3984ITP-3.1/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3984ITP-3.1/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3984ITP-3.1/NOPB
Package:
4-UFBGA, DSBGA
Description:
Enable Fixed 0.5mm LP3984 PMIC 4-UFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 11738
Step5Bar-code shipping tag
LP3984ITP-3.1/NOPB
  • Output Voltage
    3.1V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Quiescent Current
    125μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.2 %
  • Output Voltage 1
    3.1V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    125μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    75mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.075V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Length
    0.9885mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    4-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    160mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP3984
  • Current - Supply (Max)
    150μA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    6V