  • LP3982IMMX-2.82
LP3982IMMX-2.82
advertisement
Manufacturer No:
LP3982IMMX-2.82
HK JDW NO:
815-LP3982IMMX-2.82
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm LP3982 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 7613
Step5Bar-code shipping tag
LP3982IMMX-2.82
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP3982
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.82V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.82V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    270μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 200mA
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    330mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm