  • LP3981IMM-2.5/NOPB
LP3981IMM-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3981IMM-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3981IMM-2.5/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm Tin LP3981 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 1207
Step5Bar-code shipping tag
LP3981IMM-2.5/NOPB
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    476mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP3981
  • Pin Count
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    476mW
  • Quiescent Current
    210μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 300mA
  • PSRR
    50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    132mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.132V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm