  • LP3981ILD-2.8
LP3981ILD-2.8
advertisement
Manufacturer No:
LP3981ILD-2.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3981ILD-2.8
Package:
Datasheet:
Description:
Fixed 0.8mm PMIC 6
Quantity:
In Stock : 2699
Step5Bar-code shipping tag
LP3981ILD-2.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    2W
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    210μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    2.8V
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Dropout Voltage
    132mV
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm