  • LP3965ESX-2.5
LP3965ESX-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP3965ESX-2.5
HK JDW NO:
815-LP3965ESX-2.5
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3965 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 1488
Step5Bar-code shipping tag
LP3965ESX-2.5
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LP3965
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    9mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    2A
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height Seated (Max)
    4.8mm