  • LP3965EMP-3.3/NOPB
LP3965EMP-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3965EMP-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3965EMP-3.3/NOPB
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
Description:
Enable Fixed Tin LP3965 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 1288
Step5Bar-code shipping tag
LP3965EMP-3.3/NOPB
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.5A
  • Base Part Number
    LP3965
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    15mA
  • Quiescent Current
    9mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.56mm
  • Thickness
    1.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C